Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Lublinie jest placówką publiczną powołaną dnia 1 października 2006 r. przez Samorząd Województwa Lubelskiego.

Absolwenci Kolegium otrzymują dyplom zawodowy pracownika socjalnego. Nauka w Kolegium jest bezpłatna i trwa 3 lata w systemie dziennym lub zaocznym.

Zajęcia prowadzone są w formie wykładów, ćwiczeń i warsztatów. W toku kształcenia słuchacze odbywają zajęcia praktyczne, umożliwiające zastosowanie teorii w rozwiązywaniu złożonych sytuacji zawodowych.

Wypełnij formularz

W naszej placówce pracuje profesjonalna kadra pedagogiczna stosująca w swojej pracy ciekawe i aktywizujące metody nauczania, gwarantujące aktywny i twórczy rozwój umiejętności słuchaczy.

Absolwenci Kolegium znajdują zatrudnienie w instytucjach i organizacjach działających w obszarze pomocy społecznej i pracy socjalnej zarówno w Polsce, jak i krajach Unii Europejskiej.

Atuty kierunku:

• Jesteśmy jednym z trzech Kolegiów w Polsce kształcących bezpłatnie w zawodzie pracownika socjalnego,
  • Opiekę naukowo-dydaktyczną sprawuje Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie,
  • Program nauczania odpowiadający na zapotrzebowanie rynku pracy w Polsce i za granicą,
  • Dzięki starannie zaplanowanemu systemowi praktyk zawodowych oraz hospitacji słuchacz ma okazję nabyć nową wiedzę, umiejętności, kontakty zawodowe oraz perspektywę zatrudnienia w różnych instytucjach pomocy społecznej, administracji publicznej lub
    w pokrewnym zakresie.

Oferujemy Ci:

• Bezpłatną naukę w kameralnym, przyjaznym otoczeniu,
  • Praktyczną naukę zawodu w placówkach pomocy społecznej,
  • Bogato wyposażoną bibliotekę,
  • Bezpłatny parking na terenie szkoły,
  • Atrakcyjny zawód w krajach Unii Europejskiej,
  • Gwarancją wysokiego poziomu nauczania jest kształcenie przez profesjonalną kadrę dydaktyczną.

W Kolegium prowadzona jest także działalność szkoleniowa, skierowana do kadr pomocy społecznej. Uzyskaliśmy akredytację Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w zakresie:

-prowadzenia specjalizacji z zakresu Organizacji Pomocy Społecznej

-prowadzenia szkolenia – Asystent rodziny

Kolegium w trakcie nauki zapewnia odbycie praktyk w instytucjach pomocy społecznej w takim zakresie, który umożliwia późniejsze podjęcie zatrudnienia w krajach Unii Europejskiej.

Program nauczania został opracowany przez zespół nauczycieli Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Lublinie. Program powstał w oparciu o siedemnastoletnie doświadczenie w kształceniu pracowników socjalnych. Obejmuje kilka bloków:

I Przedmioty kształcenia ogólnego:

• Język angielski
  • Wychowanie fizyczne z elementami samoobrony
  • Informatyka
  • Podstawy filozofii
  • Logika
  • Gerontologia

II Przedmioty podstawowe:

• Wprowadzenie do psychologii
  • Psychologia rozwojowa i osobowości
  • Podstawy medycyny społecznej
  • Ekonomia społeczna
  • Metody badań społecznych
  • Etyka
  • Wprowadzenie do socjologii

III Przedmioty kierunkowe:

• Pedagogika społeczna
  • Psychologia społeczna
  • Podstawy komunikacji interpersonalnej
  • Patologie społeczne

IV Przedmioty specjalnościowe:

• Polityka społeczna
  • Statystyka społeczna z elementami demografii
  • System prawny pomocy społecznej
  • Pedagogika specjalna
  • Socjologia rozwoju i strategia rozwoju lokalnego
  • Socjologia i psychologia rodziny
  • Metodologia i metodyka pracy socjalnej
  • Elementy psychoterapii
  • Organizacja i zarządzanie
  • Problemy i kwestie społeczne
  • Podstawy psychopatologii
  • Aksjologia pracy socjalnej
  • Prawo rodzinne i opiekuńcze
  • Seminarium dyplomowe

V Przedmioty specjalizacyjne:

• Wprowadzenie do pracy socjalnej
  • Projekt socjalny
  • Struktura i organizacja pomocy społecznej
  • Organizowanie społeczności lokalnej
  • Rodzinne poradnictwo socjalne
  • Superwizja
  • Warsztaty terapii zajęciowej
  • Praktyki zawodowe

Absolwent Kolegium Pracowników Służb Społecznych otrzymuje dyplom ukończenia Kolegium uprawniający do wykonywania zawodu pracownika socjalnego.

Absolwent Kolegium uzyskuje szerokie kwalifikacje uprawniające go do zatrudnienia w placówkach pomocy społecznej, służbie zdrowia, stowarzyszeniach, fundacjach i innych organizacjach pozarządowych, jednostkach administracji publicznej oraz samorządowej.  Wykonuje zadania związane z szeroko rozumianą pomocą społeczną.

Nasi Absolwenci pracują w placówkach:

• Ośrodkach Pomocy Społecznej (OPS),
  • Miejskich Ośrodkach Pomocy Rodzinie,
  • Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie,
  • Centrach Usług Społecznych (CUS),
  • Domach Pomocy Społecznej (DPS),
  • Klubach i Centrach Integracji Społecznej,
  • placówkach opiekuńczo-wychowawczych,
  • świetlicach socjoterapeutycznych,
  • zakładach karnych,
  • organizacjach pozarządowych.

Pracownik socjalny pełni funkcję animatora działań w środowisku lokalnym.

Wypełnij formularz